Rooside lõikamine

Rooside lõikamine

Rooside lõikamine kevadel

Peale talvekatete eemaldamist peaks roosid tagasi lõikama. Rooside kevadise lõikamise eesmärgiks on roosipõõsa kujundamine, õitsemisele ergutamine ja kahjustunud võrsete eemaldamine. Kahjustunud võrsed lõigatakse rohelise säilinud osani tagasi. Välja lõigatakse ka haigustunnustega võrsed ja väga peenikesed võrsed, mis lopsakaid õisi kandma ei hakka.

Lõiked tehakse risti oksaga ja 1 cm eluspungast kõrgemalt. Aedroosid lõigatakse tagasi altpoolt lugedes 3nda kuni 6nda pungani. Lõikamata võrsed hakkavad küll varem õitsema, kuid õied on jäävad väikesteks ja põõsas õitseb vaid tipust. 

Väänroosidel lõigatakse kevadel välja vaid kahjustunud võrsed. Hea on olukord, kui on säilinud 3-6 tervet pikka võrset. Väänroosid võib mai algul kinnitada tugedele. Samuti kärbita igal aastal pargiroose. Nendegi puhul lõigatakse välja vaid kahjustunud võrsed ja tehakse terve põõsa harvendust iga 4 aasta tagant, siis lõigatakse põõsast välja kõige vanemad jämedad ja väga peenikesed võrsed. Esimesed on jõudnud oma eluea lõppu ja teised ei ole võimelised rikkalikuks õitsemiseks.

Rooside lõikamine suvel

Peale suvist õitsemislainet peaks roosid tagasi lõikama, et soodustada uute õite teket. Ära lõigatakse õitsenud õis kuni esimese lopsaka 5-lehekeselise leheni, kust võrse hakkab taas jämedamaks muutuma. Lõige tehakse 1-2cm lehest kõrgemalt. Väga palju pole mõtet võrseid kärpida, sest siis on õitsemislainete vaheline aeg liiga pikk. Kui aga roosidel vaid “pead maha” napsata, siis saab järgmise õitsemislaine väiksemate õitega. 

Väikeseõielistel pinnakatte- ja patioroosidel on iga võrse personaalne kohtlemine liiga ajamahukas, eriti kui roose on istutatud suurte aladena. Neil lõigatakse kõik äraõitsenud õied korraga 5-7 cm kõrguselt maha. Masshaljastuse korral võib seda teha hekilõikuriga.

Rooside lõikamine sügisel

Kaasajal ei peeta sügisest rooside tagasilõikust roosi seisukohast vaadates vajalikuks. Lõikust tehakse vaid talvekatte paigaldamise hõlbustamiseks. Siis lõigatakse aedroosid ühtlaselt 50-70cm kõrguseks, punga jälgimata. Sügisel ei soovita lõigata vään- ega pargiroose, sest lõikehaavade paranemine toimub kõige paremini kevadel.

Shopping Cart
Scroll to Top