Rooside katmine talveks

Rooside katmine talveks

Roositaimi kaetakse turbaga oktoobri lõpus, novembri aluses, siis kui on saabunud püsivad öised miinuskraadid. Eelnevalt eemaldatakse varisenud lehed maapinnalt ja taimedele jäänud närbunud lehed.

Enne katmist võiks profülaktikaks pritsida kuiva ja vähemalt 10-kraadise sooja ilmaga seenhaiguste tõrje preparaadiga. Pritsimiseks sobivad näiteks vabamüügis olevad Raudsulfaat ja Vaskvitriol (Vasksulfaat).

Raudsulfaadi lahus – tuleks kasutada rooside puhkeseisundis, kui vähemalt 20% lehtedest on pudenenud. Kasutamine: 300-500 g lahustada 10 liitris leiges vees, et saada 3-5% lahus. Raudsulfaadist lahuse valmistamisel kasutada plast-, klaas- või roostevabast metallist anumaid. NB! Enne kasutamist tutvuda kindlasti ohutuskaardiga, raudsulfaadil on söövitav/ärritav toime.

Vasksulfaadi e. vaskvitrioli lahus. Lahust kasutada samamoodi nagu raudsulfaatigi siis kui juba külmad on üle käinud ja osad lehed vähemalt pudenenud. Kasutamine: 100 g lahustada 10 liitris vees. NB Pritsimis- või kastmislahust valmistades mitte kasutada metallanumat ja metalllusikat. Kasutada lahuse valmistamisel plastist segamisanumat ja plastist/puidust segajat. NB! Enne kasutamist tutvuda toote ohutuskaardiga, toode on põhjustab naha- ja silmadeärritust, mürgine veeorganismidele ja vihmaussidele!

Sügisene rooside lõikus ei ole taime seisukohast otseselt vajalik, aga katmistööde hõlbustamiseks võib seda teha.

Rooside talvekatteks soovitame kasutada musta või pruuni turvast. Sobib ka spetsiaalne katmisturvas. Katmiseks ei sobi valge turvas, kuna hakkab tuule käes lendlema ja tema pH on liiga madal. Samuti ei soovita mullata tavalise aiamullaga, kuna see vajub roositaime ümber liiga tihedalt kinni ja mulla all niiskes keskkonnas hakkavad levima seenhaigused. Turbast moodustada roositaime ümber 30cm kõrgune kuhi.  

Tüvi- ja väänroosid painutatakse maha järk-järgult ja kaetakse terves pikkuses turbaga. Roose on hõlpsam painutada, kui juba istutamisel on tehtud natuke eeltööd – roosid on istutatud kalde all. Roose peaks painutama järk-järgult, et vältida tüve/võrsete murdumist. Ideaalne oleks, kui tüviroosi kultuurosa ja väänroosi võrsed painutatakse maapinda kaevatud süvendisse ja seejärel kaetakse rikkalikult turbaga. Tüvirooside jätmine püstisesse asendisse ja talvekattekangasse mässimine meie kliimas talvitamiseks ei sobi.

Pargiroosid talvekatet ega mingit tagasilõikust ei vaja.

Eestis soovitatakse roosiamplid ja potiroosid talvitamiseks maasse kaevata, kas siis konteineriga või ilma. Ameerika põhjapoolsetes osariikides on aga näiteks kasutusel „The Hass Mound Method“ ehk siis meetod, kus roose ei kaevata maasse, vaid kasutatakse katmiseks puulehtedega täidetud prügikotte, millest laotakse neljakandiline piire, sinna vahele pannakse pikali roosipotid. Pottide-vahelised tühimikud täidetakse lehtedega (miks mitte ka turbaga) ja pottide peale pannakse taaskord lehti täis prügikotid (vt. pildigaleriid allpool)

Potte saab ilma maasse kaevamata talvitada ka olemasolevaid pinnavorme (kraavid, peenravahed, muud nõgusused) ära kasutades. Potid laotakse maapinnale pikali ning kaetakse rikkalikult turbaga. Hea alternatiiv maasse kaevamisele, kui potte on palju ja kaevamine oleks aja- ja energiakulukas. Eriti hea, kui järgneb lumerikas talv.

Kevadel (üldjuhul aprillis) tuleks turvas taime ümbert eemaldada või peenrasse laiali riisuda. Teha esimene väetamine. 

Kui kevadel näib, et roos on talvega hukkunud, siis väljakaevamisega ei maksaks siiski kiirustada. Pookekohast võivad sirguda uued võrsed ka alles jaanipäeva paiku. 🙂 

Rooside katmine
Shopping Cart
Scroll to Top