Värvid aiakujunduses

Värviring

Värviring

Maitseka aia kujundamine sõltub oskusest värvitoone omavahel kombineerida. Värvide kokkusobitamisel tuleb meile appi värviring, mis sai alguse Goethe värviteooriast. Värviringist lähtudes on võimalik aeda kujundada erinevatest värviskeemidest lähtuvalt:

 

Monokromaatiline värviskeem 

Monokromaatiline värviskeem põhineb ühel värvil. Aeda valitakse üks põhivärv ja mängitakse värvi heledusel ja tumedusel. Eriti hästi tuleb monokromaatiline värviskeem esile siis, kui värvilaigud on suured ja ühte sorti taimi on massiliselt. Värviskeemi juures tuleks jälgida, et haljastus ei muutuks üksluiseks. Juurde võib lisada neutraalseid (beezhid, pruunid) ja akromaatilisi (valged, hallid, mustad) toone ja muidugi alati ühtlast rohelist lehemassi.

Harmooniline värviskeem

Selle värviskeemi puhul kasutatakse värvitoone (tertsiaalvärve), mis paiknevad värviringil kõrvuti. Näiteks kombineeritakse punaseid toone oranzhidega, oranzhe kollastega, kollaseid rohelistega jne. Harmooniline värviskeem sobib väikestesse aedadesse, kus on vähe ruumi ja värvikirevus muudaks üldmulje korrapäratuks. Harmoonilise värviskeemi puhul võib juurde tuua aktsendiks mõne vastandvärvi puu, põõsa, aia elemendi vms.

Triaadil põhinev värviskeem

Selle värviskeemi puhul valitakse värviringilt kolm tooni, mis asetsevad üksteise suhtes võrdsel kaugusel. Kõige tugevama kontrasti saavutab kolme põhivärvi vahel: kollase, punase ja sinise. Kontrasti mahendamiseks võib lisada neutraalseid ja akromaatisi toone.

Komplementaarvärviskeem

Selles värviskeemis kasutatakse vastandvärve, ehk värve, mis asetsevad värviringil üksteise vastas. Levinuimad kombinatsioonid on: kollane ja violetne; sinine ja oranzh; punane ja roheline; Kuna looduses on sinised ja oranzhid toonid vähemesinevad kui violetsed ja kollased, siis võib vastandvärve veidi vabamalt kombineerida, seades omavahel kokku oranzhi asemel kollast ning sinise asemel violetset.

Akromaatiline värviskeem

Akromaatilise värviskeemi juures kasutatakse vaid valgete (ka mustade) õitega lilli, puid ja põõsaid. Efektne on neid eksponeerida valgete, hallide ja mustade aiakujunduselementidega koos või nimetatud toonides rajatiste taustal. Akromaatilise värviskeemi alla võib tinglikult liigitada ka aiakujunduslahenduse, kus üldse õitsvaid taimi ei kasutata. Näiteks võib tuua tänapäevased ultramodernsed eluhooned, mille ümbrust sobivad haljastama hoopis lehtdekoratiivsed põõsad, okaspuud või kõrrelised.

Kui sisekujunduses on kasutusel ka tetraadil põhinev värviskeem ehk neljal toonil baseeruv kombinatsioon, siis aianduses on juba triaadil põhinev värviskeem tegelikult nelja värvi skeem, kuna lehestiku roheline värv ongi juba neljandaks värviks. Värvide kombineerimisel jäetakse lehestiku värv üldjuhul tähelepanuta, kui see on ühtlast värvi roheline. Sellisel juhul on lehestik õite taustaks. Kui lehestiku värv (miks mitte ka viljade ja varte värv) on juba domineeriv, näiteks kirju, hõbedane, kollane, punane vms, siis tuleb värvide kombineerimisel ka sellega kindlasti arvestada.

Neutraalseid ja akromaatilisi värvitoone ei loeta üldjuhul värvideks ja neid võib kõikidele eelpoolnimetatud värviskeemidele juurde lisada. Värvirikaste aiakujunduste puhul on isegi soovitav kasutada neutraalseid ja akromaatilisi värvitoone konteinererite ja anumate, taimetugede, jalgteede, aiamööbli jms puhul, et mitte muuta üldpilti rahutuks. Lisaks eelpoolmainitule võiks kindlasti arvestada ka valitud värvikombinatsiooni puhul värvide intensiivsusega. Kui üldine värviskeem on rokokoolikult pastelne, siis sellisesse kombinatsiooni ei sobi enam erksad põhivärvid.

Lõpetuseks veel mõni soovitus:

Kui ei tunta end värvide kombineerimisel mugavalt, siis võiks vältida teatud värvikombinatsioonide kasutamist: lumivalge ja loodusvalge; valge ja kollane; punane ja roosa; sinakas-violetne ja punakas-violetne.

Eelpoolnimetatud värvikombinatsioonide kasutamisel võib kergesti ebaõnnestuda ja nendega eksperimenteerimine võiks jääda aiandusgurude pärusmaale.

Kasutada pigem vähem värve, kui rohkem!

Taimed istutatuna värvilaikudena mõjuvad paremini, kui värvide virr-varr!

Head katsetamist!

Artikli autor: Mirjam Kongi