Värvid aiakujunduses

Värviskeemid

Maitseka aia kujundamine sõltub oskusest värvitoone omavahel kombineerida. Värvide kokkusobitamisel tuleb meile appi värviring, mis sai alguse Goethe värviteooriast. Värviringist lähtudes on võimalik aeda kujundada erinevatest värviskeemidest lähtuvalt.

Neutraalseid ja akromaatilisi värvitoone ei loeta üldjuhul värvideks ja neid võib kõikidele allpoolnimetatud värviskeemidele juurde lisada. Värvirikaste aiakujunduste puhul on isegi soovitav kasutada neutraalseid ja akromaatilisi värvitoone konteinererite ja anumate, taimetugede, jalgteede, aiamööbli jms puhul, et mitte muuta üldpilti rahutuks. Lisaks eelpoolmainitule võiks kindlasti arvestada ka valitud värvikombinatsiooni puhul värvide intensiivsusega. Kui üldine värviskeem on rokokoolikult pastelne, siis sellisesse kombinatsiooni ei sobi enam erksad põhivärvid.

Värviring

Monokromaatiline värviskeem

Monokromaatiline värviskeem põhineb ühel värvil. Aeda valitakse üks põhivärv ja mängitakse värvi heledusel ja tumedusel. Eriti hästi tuleb monokromaatiline värviskeem esile siis, kui värvilaigud on suured ja ühte sorti taimi on massiliselt. Värviskeemi juures tuleks jälgida, et haljastus ei muutuks üksluiseks. Juurde võib lisada neutraalseid (beezhid, pruunid) ja akromaatilisi (valged, hallid, mustad) toone ja muidugi alati ühtlast rohelist lehemassi.

Harmooniline värviskeem

Selle värviskeemi puhul kasutatakse värvitoone (tertsiaalvärve), mis paiknevad värviringil kõrvuti. Näiteks kombineeritakse punaseid toone oranzhidega, oranzhe kollastega, kollaseid rohelistega jne. Harmooniline värviskeem sobib väikestesse aedadesse, kus on vähe ruumi ja värvikirevus muudaks üldmulje korrapäratuks. Harmoonilise värviskeemi puhul võib juurde tuua aktsendiks mõne vastandvärvi puu, põõsa, aia elemendi vms.

Komplementaar- ehk vastandvärviskeem

Selles värviskeemis kasutatakse vastandvärve, ehk värve, mis asetsevad värviringil üksteise vastas. Levinuimad kombinatsioonid on: kollane ja violetne; sinine ja oranzh; punane ja roheline; Kuna looduses on sinised ja oranzhid toonid vähemesinevad kui violetsed ja kollased, siis võib vastandvärve veidi vabamalt kombineerida, seades omavahel kokku oranzhi asemel kollast ning sinise asemel violetset.

Triaadil põhinev värviskeem

Selle värviskeemi puhul valitakse värviringilt kolm tooni, mis asetsevad värviringil üksteise suhtes võrdsel kaugusel. Kõige tugevama kontrasti saavutab kolme põhivärvi – kollase, punase ja sinise vahel. Kontrasti mahendamiseks võib lisada neutraalseid ja akromaatisi toone.

Akromaatiline värviskeem

Akromaatilised värvid on valge, must ja hall. Selle värviskeemi juures kasutatakse näiteks ainult valgete (ka mustade) õitega lilli, puid ja põõsaid. Hõbehalli lehestikuga puid, põõsaid, hõbedasi kõrrelisi. Efektne on neid eksponeerida valgete, hallide ja mustade aiakujunduselementidega koos või nimetatud toonides rajatiste taustal. 

Shopping Cart
Scroll to Top